It’s no surprise that a family vacation can become a pretty costly undertaking, especially in a location beloved by tourists. Needless to say, Disney is one of them.
Atlanta-based entrepreneur Summer Reign Henning shared the amount she spent on a family day at Disney in a video that went viral. The four-digit number shocked her fellow TikTokers, some of whom believed it didn’t have to be this expensive. Scroll down for the video and people’s reactions.
Entrepreneur Summer Reign Henning revealed her spendings on a day at Disney in a TikTok video
Image credits: summerreignhenning
Tickets + Lighting Lane $870

Image credits: summerreignhenning
Headbands $130

Image credits: summerreignhenning
Breakfast $223

Image credits: summerreignhenning
“A mediocre breakfast at Hollywood & Vine cost us $223. Then we headed over to Toy Story Land, and even with Lightning Lane, we still only got to ride one ride.”

Image credits: summerreignhenning

Image credits: summerreignhenning
Ice Cream $25

Image credits: summerreignhenning
Popcorn $16

Image credits: summerreignhenning
Lightsabers $800

Image credits: summerreignhenning
“Ice cream was $25 and popcorn was $16. Then over at a Galaxy’s Edge, three lightsabers cost us a whopping $800.”
Shipping $40

Image credits: summerreignhenning
“They also no longer hold them for you until the end of the day. Plus different airlines have different restrictions when flying home, so we opted to ship them to us for an additional cost.”

Image credits: summerreignhenning
“Every ride had 120-minute wait times, so we only got to ride one ride in this section of the park as well.”
Milk $27

Image credits: summerreignhenning
“We tried the infamous blue and green milk and had lunch at Backlot and funnel cakes at Epic Eats.”
Lunch $80

Image credits: summerreignhenning
Funnel Cakes $44

Image credits: summerreignhenning
Photo Pass $170

Image credits: summerreignhenning
“PhotoPass was an extra $170 for cellphone-quality pictures.”
Treats $25

Image credits: summerreignhenning
Dinner $311

Image credits: summerreignhenning
“And finally, we had dinner at Planet Hollywood. Factoring in our nightly hotel rate of $997 brings our total to $3,758 for the day.”

Image credits: summerreignhenning
The video received over two million views on TikTok
@summerreignhenning Robbery in broad daylight 😮💨 And we still have 2 more parks to go 🥲 #disneyworld #disneyworld50 #howmuchispendinaday ♬ Storytelling – Nasrul
A visit to Disney can be quite an expensive one
Every year, millions of people flood the grounds of both Disney worlds and lands located all over the world in the hopes of having the greatest time. And they often do, but at what cost, you might wonder? Well, it’s difficult to calculate the exact amount, as it depends on personal preferences—be it food, housing, or entertainment they relate to—as well as numerous other factors that might be difficult to predict.
Yet, it seems that no matter the preferences, you might have to be ready to spend some cash; USA Today revealed that visiting Walt Disney World, for instance, has become more expensive than ever. Last year it pointed out that the price of one-day one-park tickets to Magic Kingdom, EPCOT has increased for the first time since 2019, reaching anywhere between $124 and $189.
USA Today’s analysis of Disney prices before their increase revealed that a long weekend at Disney for a family of four can add up to nearly $1,900; and that’s excluding the costs of getting there, which can make it a significantly larger amount. Yet, the number is still far from what Summer Reign spent for her family in one day, even though the commentators under her video believed that their costs didn’t have to be this high.

Image credits: Brian McGowan (not the actual photo)
Spending money can evoke feelings of guilt
To the people saying that the TikToker’s expenses could have been smaller or suggesting ideas on how to save money on a Disney trip, Summer Reign responded by saying she wasn’t sparing any expenses. Since it was a birthday weekend, she likely wanted to treat her family to an unforgettable time, which included activities, snacks, and souvenirs, even if overpriced.
Spending money on things that are not typically considered “necessary” is often viewed negatively; but if one can afford it, why not let them enjoy it? To be fair, sometimes it’s not even others stopping the individual from spending their hard-earned money, but them themselves.
In a piece for Forbes, the founder and CEO of the financial wellness app ‘OneEleven’, Dani Pascarella, pointed out that spending one’s money is often accompanied by the feeling of guilt. She suggested that one of the main reasons for that is the fear that the money “could be going towards something better or more important”.
According to Pascarella, such fear comes from lack of planning, as that’s what evokes the uncertainty about whether the “unnecessary” thing was a worthy investment. The expert suggested that having a plan for each dollar in your wallet can help combat such feelings of guilt and fear.
It’s unclear what evokes people’s negative views at others spending their own money—be it on necessities or not—but Summer Reign’s family’s spendings sure elicited some reactions.
Bored Panda has reached out to the OP via Instagram and will update the article once we’ve heard back from her.

Image credits: Alexander Mils (not the actual photo)
People shared their opinions in the comments



















Summer Reign addressed the TikTokers’ comments

The post Mom Shares How Family Spent Nearly $4k On A Day At Disney, Blaming Prices, Gets Called Out first appeared on Bored Panda.
from Bored Panda https://ift.tt/0j4Wia9
via IFTTT source site : boredpanda
